Ekonomi

RedHill, H. pylori tedavisi Talicia için yeni ABD patentini aldı

TEL AVIV, İsrail ve RALEIGH, N.C. – RedHill Biopharma Ltd. (NASDAQ: RDHL), Helicobacter pylori (H. pylori) enfeksiyonuna yönelik tedavisi Talicia için yeni bir ABD patenti aldı. Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO), Talicia’nın korumasını 12 Şubat 2034’e kadar uzatması beklenen patenti verdi.

Patent, Talicia’yı amoksisilin, omeprazol ve rifabutinden oluşan hepsi bir arada sabit doz kombinasyon tedavisi olarak kapsamaktadır. Bu formülasyon, H. pylori eradikasyonu için rifabutin içeren FDA onaylı tek tedavidir. Özellikle diğer H. pylori tedavi rejimlerinde yaygın olarak kullanılan klaritromisine karşı artan antibiyotik direnci endişesini gidermek için tasarlanmıştır.

Talicia, ABD yetişkin nüfusunun yaklaşık %35’ini etkileyen bakteriyel bir enfeksiyon olan H. pylori için ABD gastroenterologları tarafından reçete edilen önde gelen markalı birinci basamak tedavi olarak kabul edilmektedir. Yeni patent, diğer bazı patentleri ve Generating Antibiotic Incentives Now (GAIN) Act Qualified Infectious Disease Product (QIDP) ataması ve bölüm 505(b)(2) kapsamında FDA tarafından verilen veri münhasırlıklarını içeren mevcut fikri mülkiyet hakları portföyünü tamamlamaktadır.

RedHill’in Düzenleyici İşlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Patricia Anderson, diğer tedavi rejimlerine karşı artan mikrobiyal direnç karşısında Talicia’nın optimize edilmiş direnç profilinin önemini vurguladı. Şirketin pivotal Faz 3 çalışması, tedavi amaçlı grupta Talicia ile H. pylori enfeksiyonunun %84 oranında eradikasyonunu göstermiştir.

H. pylori enfeksiyonu, dünya nüfusunun %50’sinden fazlasının enfekte olması ve mide kanseri, peptik ülser hastalığı ve gastrik mukoza ile ilişkili lenfoid doku (MALT) lenfoması ile güçlü bağlantıları nedeniyle önemli bir küresel sağlık sorunudur. Mevcut tedaviler, antibiyotik direnci nedeniyle H. pylori pozitif kalan hastaların yaklaşık %25-40’ında başarısız olmaktadır.

Bu makaledeki bilgiler RedHill Biopharma Ltd. tarafından yapılan basın açıklamasına dayanmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-siverek.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu