Teknoloji

Apple ‘Ucuz’ Artırılmış Gerçeklik Gözlükleri Geliştiriyor (Kime Göre Ucuz, Neye Göre Ucuz)

Apple, yıllardır “Geldi ya da gelecek” dediğimiz artırılmış gerçeklik gözlüğü Vision Pro’yu geçtiğimiz Pazartesi günü düzenlediği WWDC 2023 açılış sunumunda nihayet tanıttı. Gözlükler, sunduğu özelliklerle çoğu teknoloji meraklısını etkilemeyi başarsa da, 3.500$ fiyat Etiket ciddi şekilde eleştirildi. Görünüşe göre Apple bu eleştirilerin farkında ve bu sorunu çözmek için somut adımlar atıyor.

Bloomberg’den teknoloji editörü Mark Gurman, Apple’ın Vision Pro için gelecek planları hakkında öğrendiklerini paylaştı. Gürman’ın aktardığı bilgilere göre Apple, Vision Pro’dan daha iyi. Şimdiden uygun fiyatlı bir artırılmış gerçeklik gözlüğü üzerinde çalışmaya başladı.Gürman’a göre artırılmış gerçeklik gözlüğünün adındaki ‘Pro’ takısı bile daha uygun fiyatlı Apple Vision ya da Vision One olarak adlandırılabilecek uygun fiyatlı versiyonun bir ipucu.

Apple uygun fiyatlı Vision için hangi özelliklerden vazgeçecek?

Mark Gurman, uygun fiyatlı bir Apple Vision’dan ne beklememiz gerektiğini açıklarken, ilk olarak 3.500 dolarlık fiyat etiketine neden olan yüksek maliyetli bileşenleri sıralıyor; kameralar ve sensörler, iki farklı Apple Silicon işlemci ve muhtemelen en değerli ikisi. 4K mikroLED AR ekranı . Dolayısıyla ‘Pro’ olmayan bir Apple vizyonunda daha az kamera ve sensör, daha düşük çözünürlüklü ekranlar ve daha düşük seviyeli işlemciler görebiliriz.

Apple ayrıca maliyetlerden tasarruf etmek için tasarımdan vazgeçmek zorunda kalabilir. Örneğin, mekansal seçim için entegre hoparlörler yerine AirPod’ları kullanmak. Ayrıca sadece 3D kamerayı çıkarma Hatta maliyeti yüzlerce dolar azaltabilir. Elbette bu özelliklerin Apple Vision’dan kaldırılması, takdire şayan birçok özelliğin ortadan kalkması anlamına geliyor.

Uygun fiyatlı Apple Vision ne zaman gelecek?

Mark Gurman, Apple’ın tüm maliyet düşürme çabalarına rağmen bazı özellikleri standart olarak kabul edeceğini ve Pro modelinin yanı sıra uygun fiyatlı modelinde de tutmaya devam edeceğini varsayıyor. Bu, EyeSight olarak anılan göz izleme ve el izlemeyi içerir. Yani uygun fiyatlı Apple Vision ve Pro modellerinde artırılmış gerçeklik gözlüğü el ve gözle kontrol edilmeye devam edecek.

Gelelim can alıcı bahise; Uygun fiyatlı Apple Vision ne zaman gelecek? Mark Gurman’a göre, Apple zaten üzerinde çalışıyor olsa da, uygun fiyatlı bir model. 2025 yıl sonunda açıklanacaktır. Satışa sunulmasına kadar yaklaşık 3 yıllık bir ödemesiz dönem vardır. Bu Apple için hem avantaj hem de dezavantaj. Avantajı şu ki, bu 3 yıl 3.500 dolarlık fiyata alışacağız. Uygun fiyatlı model duyurulduktan sonra fiyatını kabullenmek çok daha kolay olacaktır. Dezavantajı ise Pro modeli çok yüksek satış rakamlarına ulaşmayacağı için özel anlaşmalar dışında firmalar buraya yatırımlarını erteleyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu