Yaşam

Seçimlerde Adaylıktan Çekilme Halinde Ne Olur?

Aklımıza gelen ilk soru, 14 Mayıs’ı bekleyen basılmış oy pusulalarına ne olacağı oldu elbette. YSK’nın resmi aday listesinde açıklanan Muharrem İnce, Seçimlerden çekilmesine rağmen hala aday listesinde.bulunur.

Dolayısıyla bu durum iki ihtimali akla getiriyor: Ya oy pusulaları yeniden basılacak ya da Muharrem İnce sandıkta olmaya devam edecek.

Cumhurbaşkanlığı Seçim Kanunu’nun 12’nci maddesine göre İnce sandıkta kalacak.

İlgili kanunun 12. maddesine göre; Seçimlerde YSK tarafından resmi aday listesi açıklandıktan sonra rastgele bir düşüş herhangi bir değişiklik gerektirmez.Yani Muharrem İnce aday listesi açıklanmadan seçimden çekildiğini açıklamış olsaydı, adını sandıklarda görmezdik.

Ancak, şu anda 249 milyon 670 bin oy pusulası basılı ve hazırlanmış durumda. Resmî liste açıklanmış ve bu oy pusulalarının basım işlemleri tamamlanmış olduğundan, herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.

Kullanılan oylar da geçersiz sayılmaz.

Muharrem İnce halen resmen aday olduğu için sadece “Adaylıktan çekiliyorum” dedi. “Bana oy vermenize gerek yok, istemiyorum” Soylemek için bir şeyler. Çünkü kendisine oy verememe gibi bir sorun olmadığı için; kullanılan oylar kendi hesabına yazılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu